Blog

Kérlek, ne tedd tönkre más élete legszebb napját!

Forrás: Kajdi Szabolcs

Egy fotós kolléga bejegyzését szeretném veletek megosztani.
A lényeget leírta, nem is bővítem. 🙂

Esküvői fotós pálya elkezdése 

Mai írásom arról fog szólni, hogy kezdjük el az esküvői fotózást. Ez az írás is kapcsolódik az október 10-én nyíló Fotósmenedzser 3.0 képzés tartalmához.

Kérlek ne tedd tönkre más napját
Sajnos sokan úgy gondolják, hogy vesznek egy fényképezőt és elkezdenek viszonylag kevés tapasztalat után esküvőket fotózni. Ezt képesítés és vállalkozás nélkül sokszor.

De nem is ez a legnagyobb probléma. Sajnos mivel nem rendelkezik kellő tapasztalattal a fotósunk, sok dologról le fog maradni. Továbbá egy esküvőn nincs idő megismételni a dolgokat, amit elszalasztasz az örökre elveszett.

Ezen túl fontos, hogy az elkészített képek egy színvonalas összképet is nyújtsanak. pl.: buli fotók ne egy baleseti helyszín szintjén legyenek telibe vakuzva.

Mindennek és mindenkinek a lehető legelőnyösebben kell kinézni a képeken.

A technikai részen túl ott vannak az események menetrendje. Nem hátrány ha tisztában van a szertartások menetével.

Mivel kezdjük el az esküvői pályát?
Az esküvői fotózás sok fotós ágazatból tevődik össze.
pl.: portré fotó, riport, tájkép, épület, divat.

Így ezeket a műfajokat érdemes külön-külön gyakorolni és tökéletesíteni. Amikor riporter fotósként dolgoztam, akkor naponta 3-5 rendezvényt fotóztam naponta. A lehető legkülönbözőbb témákban. Ezzel olyan rutinra tettem szert, amivel nagyon gyorsan tudok reagálni bármilyen helyzetre.

Amikor belépek egy épületbe az iso-t és minden más értéket már át is állítottam arra az értékre, amivel fotóznom kell, max egy expót lövök ellenőrzésnek.

Szóval szerezz kellő tapasztalatot, hogy magabiztosan tudj megoldani bármilyen váratlan helyzetet. Közel 200 esküvőn vagyok már túl, de mindig vannak meglepetések. Amint rutinból akar az ember megoldani dolgokat, akkor hibázni fog.

Kezdj másodfotósként

Nálam ez a lépés kimaradt a fotóriporteri tapasztalatom miatt. Viszont, aki most kezdene el esküvőket fotózni a lehető legjobb megoldás.

Ugyanis itt minimális felelősséggel van lehetőséged megismerni az esküvők menetét és tudsz gyakorolni. Mellékesen lassacskán portfóliót is építhetsz ezekből a képekből. Úgy gondolom 2 db esküvői szezon elegendő erre, hogy önállóan tudj majd esküvőket vállalni.

Zárszó

Az esküvői fotózás az egyik legnehezebb és legfelelősségteljesebb fotós ágazat. Szóval, akkor vágj bele élesben, amikor mind a tudásod és gyakorlati tapasztalatod is megvan hozzá. (+eszközök)”

Alább kérdezz nyugodtan a témában vagy csak szólj hozzá. Amennyiben esküvői fotós vagy cáfolhatsz, vagy meg is erősíthetsz. ?

Fotók: Pápai Zoltán Photo

Fotók tárolása

Jó rég írtam ide, de mielőtt bárki megijedne, nem fogok írni a jelenlegi covid helyzetről… 🙂

Többször történt részetekről félreértés azzal kapcsolatban, hogy meddig tárolom az elkészült fotóitokat. Volt idén néhány megkeresés azzal kapcsolatban, hogy eltűntek a képek a google driveról, a google drive csatolmányos emailekből hiányoznak a fotók, már nem elérhető a wetransfer fájl vagy elhagytátok a pendriveot stb.
Szerencsére minden esetben tudtam segíteni, mert – főképp az esküvői fotókat – próbálom minnél hosszabb ideig biztonsági mentésként megtartani valahol (felhőben vagy külső/belső meghajtókon), de ezek egyrészt nem nyújtanak 100%-os biztonságot képeiteknek (meghibásodhat a meghajtó, véletlenül törlődik a tárhelyről) vagy egyszerűen csak kifogyok a több terabájtnyi felhő/HDD tárhelyből. Sajnos nem tudom évekig tárolni őket, mert több százezer képről van szó. Éppen ezért a szerződésekbe is már belefoglalom vagy elmondom/leírom Nektek, hogy mentsétek le saját tárhelyre vagy meghajtóra az elkészült fotókat, mert elvesztésükből adódó kellemetlenségekért nem áll módomban felelősséget vállalni.

copyright (C) 2020 by Papai Zoltan

Kié a kép?

Egy modellszakmában jártas kolléga (Krieger Tamás) írása, gondoltam megosztom veletek.

„A Szjt. (szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény) azt mondja ki, hogy a fotó elidegeníthetetlenül a szerzőhöz, azaz a fotóshoz tartozik, amennyiben saját eszközével készítette. Ez azonban KIZÁRÓLAG a képre magára vonatkozik, sem a rajta levő tartalommal kapcsolatban, sem pedig a kép vagyoni jogával kapcsolatban nem foglal állást, kizárólag azt mondja ki, a fotó a fotóshoz tartozik, ő készítette, ő rendelkezik felette – amíg nem ütközik más jogszabályba a használata. Tehát nem tehet meg bármit a fotós a képpel, hiába a sajátja, viszont – és ez a lényeg – a fotós hozzájárulása nélkül senki más sem tehet vele semmit, függetlenül minden más törvénytől.
Azaz ha egy fotós ragaszkodik a kredit feltüntetéséhez (vagy egyéb feltételhez) és ez nem történik meg, letilthatja a kép publikálását. 
Szintén ide tartozik, hogy a hozzájárulása nélkül nem változtatja meg senki a fotót, azaz a képet átalakítani, retusálni, montázsba tenni stb. is tilos a szerző engedélye nélkül. Törvénysértés, ha valakinek a fotóját önkényesen lementitek és más vágással vagy egyéb utómunkával újra feltöltitek.

Félreértés, hogy a modell köteles megjelölni a fotóst. Ez csak akkor van így, ha
– A fotós ezt kiköti
– A fotó sajtótermékben jelenik meg, azaz a 2010. évi CIV. törvény a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól hatálya alá tartozik.
Ha tehát a fotós kéri a kreditet, akkor a modellnek oda kell írnia, viszont ha nem hajlandó, a fotós letilthatja a publikációt. Ez alól kivétel, ha a megbízó a modell, aki fizet a képekért és a felhasználás tekintetében nem kötnek ki ilyen feltételt.

2. A modell saját maga rendelkezhet, hol kívánja engedélyezni a róla készült kép megjelenését, ezt a 2013. évi V. törvény
a Polgári Törvénykönyvről (új Ptk) 2:48. § szabályozza, amely kimondja, hogy a modell engedélye kell a felvétel elkészítéséhez és közzétételéhez, kivéve a nyilvános tömegrendezvényen vagy közéleti szereplésen készülő felvételeket. Ezért szükséges a joglemondó nyilatkozatot aláíratni minden fotózás után.

3. A kép vagyoni joga, azaz ki és milyen feltételekkel értékesítheti harmadik fél részére, vagy ki hogyan használhatja, szintén az új Ptk. hatálya alá esik, egyszerű polgári jogi szerződés, amely nem a kép tulajdonjogát szabályozza (az a fotósé, elidegeníthetetlenül), hanem a felhasználásra vonatkozó jogokat, amely és/vagy a modell és a megbízó, illetve a fotós és a megbízó között a joglemondó nyilatkozatban kerül rögzítésre. A megbízó lehet akár a modell (ha portfóliót rendel), a fotós (ha saját vagy üzleti célra készíti a képet) vagy harmadik fél (megrendelő, aki alkalmazza a fotóst és a modellt). A lényeg, hogy a megbízó fizet és ő határozza meg a szabályokat a megbízás létrejötte ELŐTT. A többiek pedig vagy elfogadják a feltételeket, vagy nem vállalják el a megbízást. Fontos: a feltételeken utólag változtatni nem lehet. Ha például egy szexpartner-keresőben megjelenő reklámhoz kell a kép, akkor a modell ezt előre tudván leokézhatja, ha viszont nem tud róla, akkor ez sértheti az emberi méltósághoz és jó hírnévhez való jogát vagy más érdekeit és ez már lehet per tárgya.

4. A fotó és annak tartalmát képező arcmás vagy más személyhez fűződő adat mind információs adatnak minősül és az új GDPR törvény hatálya alá tartozik, amely az önrendelkezés fogalmának megfelelően a személyiségi jogokat jelentősen erősíti – azaz bármikor, bármilyen információ tárolása, amely nem az érintett kifejezett hozzájárulásával történt, jogellenes. Ez azt jelenti, hogy külön engedély nélkül még a fotót sem mentheted le a gépedre (az automatikus tárolás a cookie-k révén jogos, ezt pipálod ki mindig, amikor egy honlapra rámész). Bármi, bármikor töröltetheti a róla készült képet, ha az egyébként nem nyilvános közéleti szereplés vagy tömegfelvétel.

DE!!! Bár ez a törvény lehetőséget ad egy modellnek, hogy bármikor töröltessen egy képet, ugyanakkor nem bírálja felül a Ptk 6:278ban foglalt kártérítési kötelezettséget, azaz ha egy modellről fotó készül és ő ezt utólag törölteti, köteles megtéríteni a fotó készítésének minden költségét, beleértve a stábtagok idejét, bérleti díjakat stb. Az általános irányelv, hogy ilyenkor ki kell fizetnie egy hasonló kategóriájú modellel azonos minőségű képsorozat teljes készítési költségét. Azaz ha egy modell azt mondja, gazdag pasija lett és kényelmetlenné vált a korábbi fotó, töröltetheti, de akkor fizesse ki piaci alapon.

+1: sokan hivatkoznak arra, hogy ami az internetre felkerül, az „közkincs”. Ez hazugság, amit azok terjesztenek, akik ezzel akarnak takarózni vagy hülyék ahhoz, hogy utánanézzenek és csak ismétlik a marhaságot. A Facebook (és más magáncég) felhasználói szerződései nem írhatnak felül semmilyen törvényt és egy közösségi oldalra való képfeltöltés nem jelenti azt, hogy a feltöltő hozzájárul a képek tetszés szerinti további felhasználásához – erre csak az adott közösségi oldalnak adnak engedélyt, az oldal felhasználóinak nem. Ugyanakkor a legtöbb ilyen cég amerikai és rájuk az amerikai jogszabályok is vonatkoznak. Ha kivédhetetlenül és betonbiztosan akarja a fotós magát védeni, akkor érdemes a legszigorúbb (amúgy pornóra kitalált) 18 USC 2257 jogszabályt alkalmazni, azaz a fotózást követően a helyszínen a modellről két arcképes igazolvánnyal (személyi + jogsi, útlevél, diákigazolvány stb.) az arca mellé emelve képet kell készíteni, ezzel azonosítva mind a modellt, mind a fotózás helyszínét és körülményeit. Még precízebb, ha a joglemondó nyilatkozatban szerepel a szerződések őrzésének fizikai holléte is, mert akkor nincs az az amerikai bíró, aki kérdőre vonhatná, hogy az aktmodell valóban elmúlt 18 és egyébként megvan-e minden joga a fotósnak a közzétételhez.

Remélem, segítettem tisztázni egyet s mást.”

Krieger Tamás

Annyit még hozzáfűznék, hogy a válogatásra online felületen átadott fotók engedély nélküli lementése (vagy screenshot) lopásnak minősül a szabályozás alapján, de nem fogok senki ellen pert indítani. 😉

Mennyi képet kapok és milyen formátumban?

A folyamatos félreértések elkerülése végett leírom századszor is. 🙂
Egy fotózás során rengeteg fotó készül, amiből annyit választhattok ki, amennyit tartalmaz az árlistában szereplő általatok választott csomag. Ha többet szeretnétek, akkor plusz költség ellenében lehetséges. (A többi fotó törlésre kerül.) A fotózás során készült képeket – előválogatás után – egy webes felületre töltöm fel és ott tudjátok beszivecskézni, én ezt látni fogom és a szükséges utómunka/retusálás elvégzése után megkapjátok őket. Stúdiós fotózás esetén előfordul, hogy közösen válogatunk a képekből, egy LED TV segítségével, hogy nagyban is láthassátok őket. A kész fotókat DIGITÁLIS (jpg) formában adom át, külön kérés esetén készül csak papírkép, de ilyenkor is megkapjátok a DIGITÁLIS másolatot. Ezt fel tudjátok tölteni facebookra, instára, akár ajándéktárgyakat készítetthettek belőle (nem nálam, de tudok benne segíteni!), posztert, vászonképet, akrilüveg fotót, falinaptárat, kispárnát, takarót vagy amit szeretnétek.
NYERS KÉPEKET NEM ADOK ÁT! (Pénzért sem.)
…és értelme sincs sok… Egy db nyers kép (RAW fájl) kb. 30MB, bármilyen oprendszeren, telefonnal, RAW konverter nélkül nem nézhető meg. Egy kisebb karácsonyi fotózás az elkészült 100 db fotóval kb. 16GB. Egy komplett esküvő 120-150GB is lehet akár. Ha hozol ekkora pendriveot, akkor szívesen átadom a képeket. Ja nem, akkor sem. 🙂

Előtte / utána
Egy esküvői fotó

A Stúdió

Műterem, stúdió, ahogy nevezik. Tatabányán, a Mártírok útján egy két szintes irodaház második eletén találtok jelenleg.
Fotókat is szeretnék feltenni, esetleg egy videót, csak sajnos mindig rendetlenség van, ezért sosem jön össze… 🙂
Jelen pillanatban a stúdió egyik oldalán papírhátterek segítségével tudunk fotózni. Jelenleg van fekete, fehér, szürke, sárga, hamarosan érkezik egy pink és folyamatosan bővül majd a lista. A másik oldalon a karácsonyi fotózás van berendezve. Karácsonyfa, bútorok, szőnyeg és karácsonyi tárgyak. Persze midnen szolíd, fehér színben, nem a vakító piros-zöld-sárga, 80-as évek amerikája stílus. A poszt végére teszek erről egy fotót. Vannak még székek, bárszék és pad, hamarosan egy kanapé és egy fotel is.
Jelen pillanatban decemebr 9-ig tervezem a karácsonyi fotózásokat, még van néhány időpont, utána pedig eltűnik a karácsonyi díszlet, bekerül a kanapé és folytathatjuk más jellegű fotózásokkal.
A stúdióban 99%-ban a MikrosatTÓL VÁSÁROLT TERMÉKEKET, HÁTTÉRTARTÓKAT, HÁTTEREKET, VAKUKAT, ÁLLVÁNYOKAT, egyéb fotós eszközöket és világítást használok.

mikrosat